Тема: Автоматизація звука «Ш» в реченнях
Мета: Розвивати
артикуляційний апарат, дрібну моторику пальців, фонематичне сприйняття, логічне
мислення, творчу уяву, пам'ять використовуючи ейдетичні прийоми Артюховича . Збагачувати й уточнювати словник
дітей іменниками, прикметниками, дієсловами; стимулювати мовленнєву активність.
Вчити дітей правильно вимовляти звук «Ш» в реченнях. Виховувати інтерес до
мови,любов до природи, вміння швидко,
самостійно виконувати ігрові завдання.
Обладнання: посібник, символи – звуки, лісова галявина, посібник
«Будинок для звуків»
Хід заняття
Діти заходять до зали.
І.
Організаційний момент
Логопед: Подивіться на наших гостей, привітайтеся, адже
ми зустріли тут добрих друзів. Тож давайте створимо собі гарний настрій
Психогімнастика
«Привітання»
Мета: зняття мовного негативізму дітей – логопатів під
час зустрічі з незнайомими.
Діти і логопед
Я всміхаюсь
сонечку:
-
Здрастуй, золоте!
Я всміхаюсь
квіточці –
Хай вона росте.
Я всміхаюсь дощику:
-
Лийся, мов з відра!
Ми всміхнемось
друзям,
Зичимо їм добра
ІІ.-Діти, у мене для вас є приємний сюрприз. Ось він (показує на будинок, який стоїть на столі. Але
будиночок цей не простий, це будиночок для звуків. Подивіться , будь ласка,
дуже уважно на наш будиночок. І скажіть на що він схожий ? Давайте ми
пригадаємо назви частин артикуляційного апарату (орієнтовні відповіді дітей).
Ми всі з вами знаємо , що за
допомогою органів мовлення ми можемо промовляти різні звуки.
ІІІ. Артикуляційна гімнастика
Язик – чарівник
Знаємо, що наш язик — дивовижний чарівник.
Все, що ми
захочемо, зробить він охоче!
Перетвориться
спочатку на малесеньку лопатку.
Гостру голочку
язик вже давно робити звик.
Побажаєм, стане
чашкою, зовсім це йому не важко.
День і ніч ні на хвилину не спиняється годинник.
Зробимо язичком
ось так: тік-так, тік-так.
Серед лісу, на горбочку, гарні виросли грибочки,
А найкращий — боровик, з ним знайомий наш язик.
Карлсон прилетів і зранку з'їв варення цілу банку.
Він злизав його
ось так. В нього пречудовий смак!
Наш язик-чарівник показав усе, що міг,
Повернувся до
хатинки, час настав для відпочинку.
ІV. Діти, а ви знаєте, що все на світі
має свій голос, свою пісеньку, тільки треба вміти її почути?
Давайте з вами пригадаємо пісеньку вітру.
-
Ш – ш - ш
-
А як ви вважаєте, чи можна пісеньку намалювати?
(Діти відповідають).
-
Ось вона, погляньте (На дошці виставляємо
символ-звук «ш»). Це пісенька вітру. Зараз ми її разом заспіваємо: «ш-ш-ш»
(Діти виконують завдання).
V . Д/г «Будиночок
для звуків
- Діти, сьогодні ми з вами будемо
складати будиночок для звука «ш»
Подивіться, будь ласка, в дзеркало і скажіть при вимові звука «ш»,в якому
положенні у вас губи, зуби, язичок, дзвінкий чи глухий звук, дихання тепле або
холодне, звук приголосний чи голосний.
-
VІ А зараз я вас
хочу запросити до осіннього лісу.
-
.Підкажіть мені,
будь ласка, й покажіть : хто що робить? (Логопед
називає когось або щось, а діти називають відповідну дію та імітують її).
Зайчик … (стрибає), метелик …. (літає), лисичка …( ), ведмідь…….. (
) а наші діти … (усміхаються).
VІІ . Дидактична гра
-
«Хто де живе»
-
Діти йдуть до
ширми, на якій змальоване житло звірів: нора, барліг, лігво, дупло, кущ.
-
Логопед. Допоможіть тваринам
і їх дитинчатам знайти своє житло.
-
Діти.
Це біляче дупло. Там живе білка з бельчатами. І так далі
VІІІ. Під тихе звучання спокійної музики (у запису) діти
сідають на килимок.
-
Робимо так:
піднімаємо долоні догори, заплющуємо очі й уявляємо сонечко – велике, яскраве,
тепле – тепле. Сонце посилає нам своє проміння прямісінько в наші долоньки.
Вони теплішають, теплішають, збирають у собі лагідні промінці… А тепер
переносимо до обличчя й усю енергію, всю силу, що дало нам сонечко, спрямовуємо
на лоб, очі, ніс, рот, вуха. (Діти
роблять точковий масаж обличчя, логопед допомагає).
-
Вмикаємо кнопочки
на лобі, щоб краще думалося; біля носика, щоб вільніше дихалося; біля вух, щоб
вони краще чули; біля очей, щоб вони краще бачили; біля рота, щоб він краще
звуки вимовляв.
І X . Гра з м’ячем «Назви дитинчат тварин і птахів»
Прошу всіх у коло
встати
Починаймо у гру
грати
Швидко слово
добирайте,
Діток мами
називайте.
У шпака-шпаченя.
У їжака-їжаченя.
У жаби-жабеня.
У моржа-морженя.
У мишки-мишеня.
У кішки-кошеня.
X. Пальчикова гімнастика
Діти подивіться , що не має у сонечка? (Відповіді дітей)
Завдання дуже цікаве: вам необхідно причепити промінчики, але не просто.
Біля кожного малюнка ви прищеплюєте промінчик з літерою «ш» або «ж», якщо в
назві малюнка є та чи інша літера.(діти виконують завдання)
Молодці гарно справились з цим завданням
XІ . Фізкультхвилинка
«Допитлива Варвара»
Мета: розслаблення
м’язів шиї
Діти сидять на
стільцях.
Логопед: Жила
дівчина Варвара. Вона була дуже допитлива і весь час роздивлялась навкруги.
Давайте і ми подивимось ліворуч, якомога
далі, потім – праворуч. Дихаємо легко. Робіть рухи головою відповідно до
тексту.
А допитлива Варвара
І наліво, і направо
Роздивляється,
навкруги,
Де її найкращий
друг?
Дивиться Варвара
вгору,
Де пташки у ранню
пору,
Подивилась потім
вниз,
Де мурашка тягне
хмиз.
Вперед потім
подивилась
Дуже Варя
притомилась.
XІІ . Гра «Так чи
ні?
Дайте відповідь мені,
Так кажу я , а чи ні.
Носить яблука їжак? (так)
В зайця голки на спині? (ні)
Розквітає в морі мак? (ні)
Рак ховається на дні? (так)
Квіти квітнуть навесні? (так)
Мешкає в шпаківні шпак? (так)
Діти в нас завжди сумні? (ні)
-
Молодці, ви чудово
впоралися із цим «хитрим» завданням, бо були уважні.
X ІІІ. Гра «Добери
слово-ознаку»
Логопед загадує загадки
Стоять у лізі
сестрички
Золотенькі очі,
білі вії (ромашка)
Діти , яка ромашка? (пахуча, лісова, жовта, квітуча)
Сидить дівчина в
темниці, а коса на вулиці (петрушка)
Петрушка , яка? (зелена, запашна, корисна)
Маленька, сіра,
А хвостик , як шило (Миша)
XІV. Мовне дихання
XV. Підсумок заняття
|